3/24/2019

Serdecznie Was witamy na stronie "Szkół św. Wojciecha".


1. Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Wojciecha w Gdańsku.

Naszym mottem są słowa Pana Jezusa: “ Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie, nie zabraniajcie im, bo do takich należy Królestwo Boże. O tak, oświadczam Wam: kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, nie wejdzie do niego.” ( Mk 10, 14-15 )
W naszej szkole dbamy nie tylko o rozwój edukacyjny i emocjonalny naszych uczniów, ale swoją codzienną postawą świadczymy przede wszystkim, że nieustannie aktualne jest przesłanie o Bożej Miłości wobec każdego dziecka. To właśnie od najmłodszych, my dorośli, możemy uczyć się szczerej i spontanicznej wiary. Serca dzieci zawsze są niewinne i ufne. Każdego dnia dokładamy wszelkich starań, by rozwijać i pielęgnować w naszych uczniach żywą i głęboką relację z Panem Jezusem.




Centrum Kształcenia im. św. Wojciecha to placówka oświatowa z tradycjami. W 1998 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Archidiecezji Gdańskiej powstał Zespół Szkół Św. Wojciecha, w którym kształciła się licealna młodzież. U podstaw założenia szkół leżało jedno z wielu zadań, realizowanych przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, a mianowicie: wspieranie edukacji i wychowania dzieci oraz młodzieży w zgodzie z zasadami Ewangelii, wyrażonymi w nauce Kościoła Katolickiego.
Nasza szkoła nosi imię jednego z największych misjonarzy, któremu cała Polska, a szczególnie region Pomorza, zawdzięcza łaskę wiary katolickiej. Czujemy się zatem zobowiązani nie tylko do kontynuowania Jego dzieła poprzez przekazywanie Ewangelii uczniom naszej szkoły, co z radością codziennie czynimy, ale także chcemy, jako cała wspólnota szkolna – pedagodzy, uczniowie, rodzice i administracja aktywnie włączać się w pomoc misjonarzom w ich pracy ‘ad gentes’ – niesienia Chrystusa żywego do wszystkich narodów.
W 2012r. utworzone zostało Katolickie Gimnazjum w Gdańsku, które z sukcesami funkcjonuje jeszcze w tym roku szkolnym.
Pomysł utworzenia Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Wojciecha w Gdańsku był odpowiedzią na potrzeby i prośby rodziców, by ich dzieci poprzez szkołę mogły kontynuować zainicjowane w rodzinnych domach postawy chrześcijańskie i patriotyczne. Poprzez reformę edukacji udało się ten plan zrealizować w roku 2017.
Proces dydaktyczno-wychowawczy w naszej szkole oparty jest na chrześcijańskim systemie wartości i nauce Kościoła Katolickiego. Centralne miejsce w programie nauczania zajmuje Ewangelia i oparta na niej katolicka pedagogika. Szkoła ukazuje uczniom konieczność zaangażowania się w rozwój dobra wspólnego oraz uczy otwartości na potrzeby innych ludzi, zachęcając do podejmowania wolontariatu i działań na rzecz bliźnich. Prowadzimy promocję zdrowego stylu życia, zapewniamy wszechstronny, umysłowy i fizyczny rozwój uczniów przez bogatą ofertę zajęć dydaktycznych i kulturalnych. Oferujemy naukę języków obcych od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Kształtujemy postawy patriotyczne, przygotowując jednocześnie dzieci i młodzież do życia w Europie przez uczestnictwo w wymianie międzynarodowej i programach europejskich. Kadrę pedagogiczną stanowią nauczyciele wierzący i praktykujący, żyjący zgodnie z normami moralnymi Kościoła. Nasi nauczyciele to profesjonaliści, pracują z pasją i potrafią rozwinąć w uczniach zamiłowanie do nauki. Jesteśmy szkołą bezpieczną, przyjazną, przygotowującą uczniów do życia w dynamicznie rozwijającym się świecie. Proces wychowania i nauczania odbywa się przy współpracy i zaangażowaniu rodziców. Naszą szkołę promujemy w środowisku lokalnym, doskonalimy swoje umiejętności i troszczymy się o efektywność podejmowanych działań.

 https://www.facebook.com/podstawowawojciecha/

2. I Gdańskie Liceum Katolickie im. św Wojciecha w Gdańsku.

Na większą chwałę Pana Boga i cześć Matki Bożej Brzemiennej Matemblewskiej zostało założone I Gdańskie Liceum Katolickie im. św. Wojciecha, które jest kierowane przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Archidiecezji Gdańskiej. I Gdańskie Liceum Katolickie im. św. Wojciecha jest trzyletnią szkołą średnią ogólnokształcącą, niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej. Metropolita Gdański, ks. abp dr Tadeusz Gocłowski, dekretem znak akt: XII Z 1-1-98 1998 roku nadał naszemu Liceum status szkoły katolickiej.




 Kilka słów o figurze Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie.

Figurę Matki Bożej Brzemiennej historycy sztuki nazywają Madonną z Matemblewa lub Madonną apokaliptyczną. Ta wykonana z drzewa modrzewiowego, polichromowana rzeźba, przedstawia postać brzemiennej niewiasty o wymiarach: wysokość 185 cm, szerokość 90 cm.
Cechy stylistyczne figury pozwalają przypuszczać, że powstała ona w drugiej połowie XVIII wieku, prawdopodobnie w pracowni snycerskiej cystersów oliwskich lub też w którymś z warsztatów gdańskich. Warto w tym miejscu podkreślić, że jest to dzieło dobrego artysty, o którym niestety nic bliższego nie wiemy. z drzewa modrzewiowego, polichromowana rzeźba, przedstawia postać brzemiennej niewiasty o wymiarach: wysokość 185 cm, szerokość 90 cm.
Postać Maryi stoi w kontrapoście, charakterystycznym esowatym wygięciu. Odziana jest w czerwoną suknię z prostym owalnym wycięciem przy szyi i podwiniętymi rękawami. Zza głowy i z tyłu pleców osuwa się w dół ciemnobłękitna szata, której jeden z końców opada z prawego ramienia do wysokości kolan. Twarz Madonny, o przymkniętych lekko oczach, pogrążona w zamyśleniu, okolona jest krótkimi, brązowymi włosami. Na głowie znajduje się mała złota korona, zaś wokół głowy „wieniec z gwiazd dwunastu”. Prawą rękę Maryja przyciska do piersi, podtrzymując zarazem skraj szaty, zaś w lewej trzyma lilię. Stopy są bose, prawą wspiera na półksiężycu, lewą depcze głowę węża - szatana. Cała postać promieniuje subtelnie ukazanym pięknem macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny.
W XVII i XVIII wieku dominowało przedstawienie Niepokalanej, wywodzące się z malarstwa hiszpańskiego (Bartolomeo Murillo) i włoskiego (Tiepolo), do którego to typu należy również figura w Matemblewie. Źródłem takiego ujęcia jest wizja Niewiasty Apokaliptycznej z Objawienia św. Jana Apostoła (Ap 12,1-3). Od najdawniejszych czasów teologia odnosiła tę wizję do Kościoła, a stopniowo także do Matki Bożej. Zgodnie z tekstem, Maryja ukazana jest jako „znak za niebie”, a więc wyniesiona ponad ziemską rzeczywistość, „obleczona w słońce” - brzemienna, nosząca w swoim ciele Chrystusa - Słońce świata. Dwanaście gwiazd oznacza pokolenia Izraela i apostołów. Księżyc pod stopami jest symbolem Niepokalanego Poczęcia i przezwyciężenia znikomości świata doczesnego. Wąż, to szatan, kusiciel. Maryja, nieprzyjaciółka szatana, stała się Matką Zbawiciela, który starł głowę odwiecznego wroga. O szczególnych przywilejach Matki Bożej świadczy korona, symbol królewskiej godności. Lilia jest symbolem dziewictwa, czystości i niewinności.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz